W czerwcu br. podczas Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w meksykańskim Cancun podkomisja Pucharu Europy przyznała Zakopanemu prawo organizacji zawodów Pucharu Europy w slalomie mężczyzn. Zawody rozegrane zostaną na stokach zakopiańskiej Harendy w dniach 11-12 lutego2017 roku.

 

Międzynarodowa Federacja Narciarska stawia Organizatorom zawodów Pucharu Europy wysokie wymagania. Chętnych jednak nie brakuje, a co roku o prawo organizacji ww. zawodów stara się coraz większa liczba znanych kurortów narciarskich. Zawody same w sobie są bowiem doskonałą formą promocji regionu i samej stacji. Decyzją podkomisji FIS prawo organizacji zawodów przyznano w tym sezonie tak znanym kurortom jak szwajcarskie Wengen i Davos, austriackie Zell am See i Kitzbuhel, słowacka Jasna, francuskie Meribel i Val d’Isere, szwedzkie Gallivare, norweskie Hafjell czy fińskie Levi. W gronie tym dzięki staraniom przedstawicieli Tatrzańskiego Związku Narciarskiego znalazło się i tej zimy również Zakopane.
Doświadczenia w organizacji wielkich imprez Zakopanemu nie brakuje. Od lat organizowane są tutaj znane na całym świecie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. W latach 2009, 2011 i 2013 rozegrano w Zakopanem (również na Harendzie) zawody Pucharu Europy, tyle że kobiet. Ostatnią wielką imprezą w narciarstwie alpejskim mężczyzn rozegraną w Zakopanem były zawody Pucharu Świata zorganizowane 6 marca 1974 roku na stokach Nosala. Zwyciężył wtedy znakomity hiszpański zawodnik Francisco Fernandez Ochoa; Andrzej Bachleda, najlepszy polski alpejczyk, uplasował się wtedy na miejscu 6-tym. W zawodach, według wstępnych przewidywań wystartuje około 90 zawodników drugiej światowej ligi, która od lat stanowi zaplecze Pucharu Świata. Nazwiska zgłoszonych do zawodów alpejczyków powinniśmy poznać początkiem lutego.
Miejmy nadzieję, że dzięki staraniom Organizatorów, zawody alpejskiego Pucharu Europy na stałe wpiszą się w zakopiański kalendarz imprez sportowych, co w przyszłości zaowocuje również powrotem do Zakopanego zawodów Pucharu Świata.
Organizatorami zawodów jest Tatrzański Związek Narciarski w Zakopanem przy współpracy stacją narciarską HARENDA.